Урок 28 “Стиль романтизм у живописі”

Автор уроку: 

Тема. Стиль романтизм у живописі.

Мета.

  • Ознайомити учнів із живописом романтизму, його характерними рисами, творчістю представників німецької, англійської, французької та американської шкіл живопису романтизму;
  • Розглянути види графіки цього стилю, ознайомити із модними тенденціями романтизму;
  • Розвивати вміння учнів здійснювати різні види аналізу творів живопису романтизму, проводити власні мистецькі дослідження, створювати живописні картини в стилі романтизму за вигаданим сюжетом або зразком;
  • Виховувати інтерес до творчості художників, ціннісне ставлення до живопису романтизму. (слайд № 2)

Тип уроку – комбінований, інтегрований, урок поглиблення в тему.

Основні поняття для засвоєння: живопис романтизму, види графіки романтизму: літографія, ксилографія (дереворит). Німецька школа, англійський та американський живопис. Французька школа живопису романтизму. Мода стилю романтизм.

Хід уроку:

І. Організаційний  момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань. Фронтальне опитування.

  • Назвіть визначальні риси стилю романтизм у мистецтві.
  • Назвіть напрями архітектури романтизму.
  • Які характерні особливості скульптури романтизму?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

– Роздивимось ілюстрацію картини Ежена Делакруа  «Свобода, що веде народ».

В цій картині відображені бурхливі події революції в Парижі 18 століття (1789-1799 р.р). У цьому творі дивним чином поєднані міфологічні фігури (алегорія Свободи з прапором Франції) з фігурами брутальної дійсності (Гаврош, мсьє в капелюсі болівар, трупи  розстріляних). «Свобода» стала сенсацією на всі віки, а звістка про придбання полотна у Лувр – офіційним визнанням митця. (слайд .№ 3)

ІУ. Новий матеріал для засвоєння.

  1. Розповідь про живопис романтизму. Вступне слово вчителя.

Живопис романтизму пов’язують з Великою французькою революцією 18 століття. Він виник як реакція загального піднесення з приводу її початку і як глибоке розчарування у можливостях людини внаслідок її поразки. Задля виразності передачі почуттів живописці використовували соковиті фарби, яскраві мазки та спец ефекти. (слайд ..№ 4)

Записати в зошиті!

Характерні риси живопису романтизму:

  • Розкріпачення від академічних канонів;
  • Ліризм, героїчна піднесеність;
  • Емоційність картин, прагнення до кульмінаційних, драматичних моментів у композиції та змісті .

Жанри: історичні полотна, баталії, фантастичні картини, марина, портрет, пейзаж.

Славетні художники: Ф.Гойя, Е.Делакруа, І.Айвазовський.

Школи живопису: німецька, французька, англійська. (слайд ..№ 5)

  1. Перегляд ілюстрацій картин і визначення жанрів,в яких вони написані.

– Г.Фюзелі. «Сон пастуха».

– Дж. Мілтон. «Втрачений рай»

– Е. Делакруа «Гамлет і Гораціо на кладовищі» (слайд..№6,7,8)

  1. Школи живопису:

3.1. Французька школа живопису романтизму – найбільш послідовна і прогресивна. Її засновником став Тедор Жеріко- – новатор у живописі, а визнаним главою – Ежен Делакруа.

Заслуги школи: впровадження вільної динамічної композиції та яскравого насиченого колориту.

Французькі художники: Т.Жеріко, Е.Делакруа, А.Ж.Гро, Ж.Мішель – зображували героїчних людей, які протистояли природним чи соціальним стихіям, об’єднуючи сюжети в єдиний динамічний клубок.

Перегляд ілюстрацій картин французьких художників:

– Т.Жеріко «Біг звільнених коней у Римі»,

– Ж.Мішель «Пейзаж з вітряком»,

– Е.Делакруа «Полювання на левів». (слайд..№9,10,11,12)

3.2. Англійська школа живопису романтизму вирізнялася надуманістю пейзажних  сюжетів (Дж.Констебл, Р.П.Бонінгтон; американські художники Т.Коул, В.С.Маунт, Ф.Е. Черч, А. Бірштадт), містичними картинами (В.Блейк), фантастичними пейзажами (В.Тернер та ін).

Перегляд ілюстрацій картин англійських художників:

  • В.Тернер «Золота гілка»

В священной роще росло дерево, и вокруг него весь день до глубокой ночи крадущейся походкой ходила мрачная фигура человека. Он держал в руке обнаженный меч и внимательно оглядывался вокруг, как будто в любой момент ожидал нападения врага. Это был убийца-жрец, а тот, кого он дожидался, должен был рано или поздно тоже убить его и занять его место. Таков был закон святилища. Претендент на место жреца мог добиться его только одним способом — убив своего предшественника, и удерживал он эту должность до тех пор, пока его не убивал более сильный и ловкий конкурент.

  • В.Блейк «Жалість» (слайд..№ 13,14,15)

3.3.Німецька школа живопису романтизму відома реалістичними пошуками у пейзажному та портретному жанрах, а також сентиментально-ідилічним зображенням біблійних сцен і патріархального побуту. Представники цієї школи наповнювали свої картини меланхолічністю, чуттєвістю, мрійливістю завдяки використанню розмитих фарб .

Художники: К.Д.Фрідріх, К.Блехен,Ф.О. Рунге, К.Ф.Лессінг, К.Шпіцвег та ін..

Перегляд ілюстрацій картин німецьких художників:

  • К.Д.Фрідріх «Прогулянка в сутінках»
  • Філіп Отто Рунге «Відпочинок на шляху до Єгипту»
  • Й.Ф.Овербек «Марія і Єлизавета з Ісусо
  • І.Айвазовський «Дев’ятий вал»

Під впливом романтизму написав свої ранні полотна видатний марінист Іван Айвазовський (Ованес Айвазян) – українсько-російський художник вірменського походження. Він створив понад 6 тисяч полотен, найвідоміші з яких – морські пейзажі та сцени морських баталій. (слайд..№ 16 – 21)

Це цікаво знати!!!

«Дев’ятий вал» – знакова картина мариніста. На ній зображено море після жахливого нічного шторму й людей, які зазнали корабельної аварії. Промені сонця освітлюють величезні хвилі, найбільша з яких – дев’ятий вал. Люди намагаються врятуватися на уламках щогли. Кожна деталь говорить про велич і могутність морської стихії та безпорадність перед нею людини. Теплі тони картини роблять море не таким суворим і дають глядачеві надію, що потерпілі будуть врятовані. Картина стала символом сили духу та волі в літературі й мистецтві.

  1. Практичне завдання № 1 «Романтизм Айвазовського» (слайд № 22)

– розглянути репродукцію картини І.Айвазовського «Морський берег». Які ознаки романтизму ви помітили цьому творі? Розкажіть, що на ній зображено. Які засоби виразності використав живописець для втілення яскравих подій?

  1. Практична робота № 2 «Створення ескізу морського пейзажу» (слайд..№ 23)

Створити власний ескіз морського пейзажу в техніці акварель.

  1. Розповідь про творчість Ф.-Х.де Гойї. (слайд ..№ 24)

Іспанський живописець і гравер. Цікаво знати, що в 1786 році митця було призначено художником при дворі короля Карла ІІІ, а в 1789 році – при дворі Карла ІУ. Ф.Гойя отримував замовлення від багатьох своїх друзів з аристократичних кіл. Теми і жанри його робіт надзвичайно різноманітні: від картонів із зображенням веселих святкувань для гобеленів та ескізів карикатур – до змалювання сцен війни, крові та трупів.

Перегляд ілюстрації картини Ф.Гойя «Розстріл повстанців у ніч на третє травня 1808 року») (слайд..№ 25)

Це цікаво знати!!!

Сюжет картини «Розстріл повстанців у ніч на третє травня 1808 року» – історичний факт: страта французами без суду всіх іспанців, які, на їхню думку брали участь у повстанні.

  1. Практичне завдання № 3. «Живопис картини Ф.Х. де Гойї»

– Розгляньте репродукції картин, написаних видатним іспанським художником в різних жанрах (с.266).  З’ясуйте, до якого жанру належить кожен твір.

– Ф.Гойя «Маріонетка»

– «Родина Карла ІУ»

– «Святе сімейство зі св.Іоакимом та Анною перед Господом в Його славі»

– «Венера і Адоніс» (слайд.№ 26 – 30)

  1. Графічне мистецтво.

У творчій спадщині знаменитого іспанця важливе місце займає серія офортів «Капрічос», що складається із 83 творів. Їх загальний дух сам Гойя  влучно окреслив у коментарі до одного з листів: «Світ – це маскарад… Усі хочуть здаватися не тими, ким вони є насправді, всі обманюють, і ніхто себе не знає».

Романтики зробили більш масовим і демократичним мистецтво графіки, створивши нові гнучкі форми в літографії, книжковій гравюрі та гравюрі на дереві. (слайд..№ 31)

Записати в зошиті!

Літографія (від грец.  Літо – камінь та графо – писати) – один із видів друкованої графіки, заснований (на відміну від гравюри) на техніці плаского друку, коли поверхню спеціального літографського каменю обробляють літографським олівцем та тушшю.

Ксилографія, оба дереворит – техніка гравюри на дошці з дерева, розрізаного впоперек шарів. (слайд..№ 32)

  1. Перегляд ілюстрацій графічних картин. (слайд..№ 33,34)

– Е.Делакруа «Гамлет бачить привид свого батька»

– Ф.Гойя «Передчуття небачених катастроф»  (№1) із серії «Лихоліття війни»

  1. Практичне завдання№4 «Визначення стилю картин» (слайд..№ 35 – 39)
  • Розгляньте репродукції творів живопису (с.228). Спробуйте визначити їх стиль за жанром і тематикою. Пригадайте особливості живопису різних стилів. Поясніть свій вибір.
  • Т.Жеріко «Пліт Медузи»
  • К.Лоррен «Пейзаж з Енеєм»
  • Н.Ланкре «Гойдалка»
  • Караваджо «Екстаз святого Франциска»

У. Узагальнення вивченого матеріалу. (слайд..№ 40)

  1. Назвіть характерні особливості живопису доби романтизму.
  2. Які школи живопису існували в цей період?
  3. Назвіть прізвища відомих художників стилю романтизм.
  4. У чому полягає новизна стилю у живописі? Назвіть основні стильові відмінності у творчості живописців.
  5. Які види гравюри набули поширення в добу романтизму?

Перегляд відео презентації «Художники-романтики»

https://www.youtube.com/watch?v=lSucusKZzQI

УІ. Підведення підсумків уроку.

УІІ. Домашнє завдання.

Розпочати роботу над проектом «Романтизм у мистецтві».

Додаткове завдання – Створення творчого проекту «Мистецтво романтизму».

Мета проекту: віднайти ілюстрації шедеврів різних видів мистецтва стилю романтизм, упорядкувати електронне портфоліо.

 

План створення проекту:

  1. Для виконання завдань проекту об’єднайтеся з друзями у декілька груп.
  2. Група «Мистецтвознавці» – знайдіть інформацію із рубрики «Теорія мистецтва», яка розповідає про архітектуру, скульптуру, живопис епохи романтизму;
  3. Група «Музиканти» – відшукайте інформацію про особливості розвитку музичного мистецтва, творчість композиторів-романтиків та знайдіть шедеври музики романтизму.
  4. Група «Оформлювачі» – доберіть до кожного шедевру ілюстрації .
  5. Протягом місяця підготуйте презентацію та розкажіть про свої досягнення на уроці узагальнення знань.

Список використаних джерел

  1. Гриценко В.. Людина і культура: Навч. посібник для учнів ст. класів загальноосвітніх закладів. – К.:Либідь, 2000. – 368 с.,іл..
  2. История европейской культуры: Учеб. пособие / Авт.-сост. А. В. Пустовит. – К.: МАУП,2002. – 344 с.
  3. Кондратова Л.Г.. Мистецтво. Конспекти уроків. Навчальна книга – Богдан.
  4. Могілей І.В.., Власенко І.М. Педагогічна практика з художньої культури в загальноосвітній школі: теоретичний та прикладний аспекти. – Кривий Ріг:КДПУ, 2008. – 144 с.
  5. https://www.youtube.com/watch?v=le7k5xUNg7E
  6. http://narodna-osvita.com.ua/5993-stil-romantizm-u-zhivopis.html
  7. http://moyaosvita.com.ua/mustectvo/zhivopis-romantizmu/
  8. http://www.finearthistory.ru/litografii-ezhena-delakrua.html

Коментарі

  • Facebook
  • Сайту

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *