Урок 11 “Вітчизняні пам’ятки мистецтва”

Автор уроку: 

 

Тема: Вітчизняні  пам’ятки  мистецтва .

Мета. . Ознайомити з особливостями  візантійського,романського та готичного стилів в українському мистецтві. Збагачувати естетичний досвід учнів, формувати емоційні, естетичні, моральні, якості особистості – національної гордості й патріотичних почуттів, любові до рідного краю.

Обладнання:

Підручник для 8 класу Л. Кондратової, комп’ютер,

 • відео, мультимедійна дошка

,  .

 

Хід уроку:

 1. Організація класу до уроку
 2. Актуалізація опорних знань учнів .
 • Бесіда.

Пригадайте стилі які ми вивчали на попередніх уроках.(візантійський ,романський,готичний.)

 • Вправа «Знайди пару»

 

Готика  котони
Романський  прагнення в гору
Візантійський  широкі стіни, маленькі вікна
 • Пригадайте , чи є на Україні старовинні храми? В якому місті їх найбільше на вашу думку?
 • Видео «7 чудес України»
 1. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми і мети.

З 9 ст. Київська Русь почала активно контактувати з Візантією. Поїздка київської княгині Ольги до імператора Костянтина Богрянородного в середині 10 ст. мала велике значення для подальшого розвитку торговельно-політичних відносин між обома державами і поширенням християнства на Русі. Давньоруські князі запрошували до Києва візантійських архітекторів і художників для спорудження храмів та монастирів, адже з Візантії прибували богослужебні книги і предмети християнського культу. Українське богослов`я,  іконопис, церковна архітектура та література тривалий час дотримувалася візантійської традиції.

 1. Ознайомлення з новим навчальним матеріалом.
 • бесіда

Невдовзі після прийняття християнства у Київській Русі почали зводити будівлі  у візантійському стилі. Найкращим зразком такої споруди є Софіївський Собор у Києві,що зберігся до нашого часу.

Візантійський стиль став активно реформуватися під впливом автентичних уявлень наших предків про будівництво і орнаментування . В наслідок такого реформування з’явилися витягнуті в гору куполи київських церков,колірна гама розписів , фресок і мозаїк.

Робота з підручником.

 • Розгляньте зображення відомих пам’яток сакрального зодчества України на ст. 98. І порівняйте їх з культовими спорудами Візантії на ст51.Що на вашу думку ,збереглося в українських храмах від Візантійського стилю?

Шедеври романського стиля в українському мистецтві спочатку всі споруди-палаци,церкви,укріплення – будували з дерева .

Поширений тип великих храмів11-13 ст. це тринавпі церкви з трьома напівкруглими чи гранчастими апсидами(заокругленням з боку вівтаря). З двома чи трьома парами стовпів.

 • Розгляньте зображені українські храми на ст. 99 і знайдіть їх спільні риси ( мають три вершини, глуши стіни,одна з них відрізняється своєю строгістю…)Візуально відрізняються чи схожі споруди на Україні  з спорудами Європи. Ст69-71 та 99.
 • Хотинська фортеця13-18 ст. у місті Хотині на Дністрі , що у Чернівецькій області . На сьогоднішній день ця фортеця є Державним історико-архітектурним заповідником в романському стилі. Є одним з 7 чудес України.

А вже шедеври в готичному стилі представлені кам’яними замками , фортецями храмами та дерев’яними церквами .

Готична архітектура з’явилася на західноукраїнських землях у наслідок входження їхньої частини до складу Польщі.

Найвагомішу роль на початковому етапі поширення готичного стилю в церковній архітектурі відігравав Львів.

Латинський кафедральний собор – один із найдавніших готичних храмів України , пам’ятка сакральної архітектури14-18 ст. Львів ст. 101

на цьому відео ми в змозі побачити цей собор не тільки зовні , але й в середині

Перегляд відео. 

Що ви  помітили після перегляду? ( які елементи готичного стилю?) https://yandex.ua/video/search?filmId=18067108990799329661&text=Латинский%20собор%20(Львов)%20Собор%20Успения%20Девы%20Марии

Цікавим західноукраїнським є, одним із перших використань європейського готичного досвіду в українській  мурованій церковній архітектурі.

Окремим регіоном розвитку культової архітектури було Закарпаття. Тут збереглося чимало мурованих костелів . на ст 102 ви бачите Костел Воздвиження святого Хреста  та Церкву Святої Єлизавети одна з най характерніших пам’яток готики на українських теренах.До16 ст. це був костел, збудований у строгому готичному стилі,храм оборонного типу.

5.Узагальнення знань, вмінь та навичок.

Вправа «поміркуй»

 • Виконайте завдання на ст. 103, розгляньте готичні дерев’яні церкви в Закарпатті. Виділіть їх спільні рисі. Кожен – одну церкву  і порівняйте її з іншими трьома.
 • Що ви помітили відмінного в церквах готичного стиля на Україні і в Європейських країнах? З якого матеріалу там не робили їх, а на українських землях з’явилися?(Європа матеріали-цегла, тесаний камінь, Україна  – дерево)
 1. Підсумок уроку.
 • Який вплив на вітчизняне мистецтво здійснював візантійський стиль?
 • Що вам відомо про українські церкви ,побудовані в романському стилі?
 • Які риси готичного стилю збереглися в архітектурних спорудах України?

 

Коментарі

 • Facebook
 • Сайту

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *